Letecká společnost Volga-Dněpr byla oficiálně založena dne 22.8.1990 v ruském městě Uljanovsk. Podíl v novém dopravci si rozdělili: výrobní podnik Aviastar z Uljanovsku, který mimo jiné vyráběl právě letadla An-124, Aviant z Kyjeva - další výrobní podnik na An-124, konstrukční kancelář Antonov a výrobce leteckých motorů Progress ze Záporoží. První let vykonala Volga-Dněpr až o rok později, dne 1.8. 1991 ve směrování Uljanovsk – Moskva – Samara – Uljanovsk. První mezinárodní komerční let následoval v říjnu téhož roku, kdy stroj An-124 přeletěl z Uljanovsku do Amsterdamu, odkud přepravil 120 tun nákladu do Almaty v Kazachstánu. V západní Evropě musela Volga-Dněpr čelit konkurenci zavedených dopravců a tak si našla partnera v podobě britské společnosti Heavy-Lift. Na strojích An-124 se tak objevily nápisy Volga-Dněpr Heavy-Lift. Mezitím byly do flotily Volga-Dněpr zařazeny nákladní letouny Iljušin Il-76. A dále také několik letadel Jakovlev Jak-40, se kterými byly zahájeny pasažérské linky například z Uljanovsku do Moskvy, Petrohradu a Soči.
Většinový podíl ve společnosti Volga-Dněpr získala v roce 2000 ruská investiční skupina Kaskol, o rok později bylo zrušeno spojenectví s britským partnerem Heavy-Lift. V roce 2001 byla rovněž ustanovena mateřská skupina Volga-Dněpr Group, pod jejíž křídla spadaly různé dceřiné společnosti zabývající se například údržbou letadel nebo zahraniční filiálky. V roce 2003 se flotila společnosti skládala z 9 letadel An-124 Ruslan, 4 Iljušinů Il-76TD a 6 Jakovlev Jak-40.
Roku 2004 založila Volga-Dněpr Group společnost AirBridgeCargo, která se se dvěma staršími Boeingy 747-200F začala zabývat pravidelnou nákladní přepravou. Jejím sídlem se stal Krasnojarsk nacházející se v centrální části Ruska, více než 4000 kilometrů východně od Moskvy. Síť linek i flotila AirBridgeCargo se v následujících letech velmi rozrostly a zahrnovala spojení téměř po celém světě a v poslední fázi před ukončením provozu, po ruské invazi na Ukrajinu, zahrnovala 13 letadel Boeing 747-8F, 3 Boeing 747-400F a 1 Boeing 777F.
Během války v Afghanistánu získala Volga-Dněpr se svými Ruslany kontrakt na dopravu vojenského materiálu americké armády (ukončen byl v roce 2015), dalším úspěchem bylo vítězství v tendru NATO (společně s konkurenčními Antonov Airlines), kdy 14 členských zemí využívalo kapacitu letadel An-124 k přepravám vojenské techniky.
Po uvalení sankcí na Rusko v roce 2022 ztratila Volga-Dněpr lukrativní západní trhy a její tržby i výkony rapidně klesly. Pro stroje An-124 nebylo využití a kromě jednoho jsou nyní odstaveny (jeden z nich byl v době uvalení sankcí zadržen v kanadském Torontu a je zde dodnes), v provozu je udržována pouze flotila 5 modernizovaných nákladních letadel Iljušin Il-76TD-90VD.
NOVÁ KNIHA OD 25.9 2024 V PRODEJI, KLIKNĚTE NA BANNER
Foto: Lukáš Musil