Během 70.let minulého století udržovala většina leteckých společností východního bloku spojení s několika metropolemi Blízkého východu jako například Damaškem, Bejrútem, Bagdádem. Komunistický blok zemí totiž pěstoval přátelské styky s arabskými zeměmi, které měly společného nepřítele, stát Izrael. Maďarská letecká společnost Malév provozovala tímto směrem mimo jiné i linku číslo MAH240 spojující Budapešť s Bejrútem v Libanonu.
Dne 29.9.1975 byl na linku číslo MAH240 nasazen letoun Tupolev Tu-154 registrace HA-LCI, vyrobený v roce 1974, s odletem ve 23:00. Stroj se vznesl z ranveje Budapešť Ferihegy ve 23:10 a zamířil jihovýchodním směrem. Do Bejrútu ale nedorazil. Zmizel z obrazovky radaru nad Středozemním mořem ve 03:44 ráno místního času, několik okamžiků před přistáním zhruba 10 kilometrů od ranveje.
Letouny Tupolev Tu-154 měly v prvních letech provozu technické potíže, které vyústily v několik havárií. Malév byl jeden z mála zahraničních uživatelů druhé verze Tu-154A, která stále trpěla některými konstrukčními nedostatky. Jedním z nich byla poměrně složitá pilotáž letounu při přistání. Na letišti v Bejrútu nebyl v provozu systém přesného přiblížení ILS, posádka se navigovala pouze pomocí nesměrového majáku NDB a nebyla by první ani poslední, které by se noční přistání nad vodní hladinou stalo osudným. Posádka letu MAH240 byla ovšem zkušená a měla také nalétáno již poměrně mnoho hodin na typu Tupolev Tu-154. Velel jí dvaačtyřicetiletý kapitán János Pintér s 3700 nalétanými hodinami (z 1400 na typu Tu-154), prvním důstojníkem byl šestatřicetiletý Károly Kvasz s 3300 nalétanými hodinami (z toho 1200 na typu Tu-154), navigátorem byl třiačtyřicetiletý Árpád Mohovits s 1300 nalétanými hodinami a palubním inženýrem 1600 nalétanými hodinami.
Ovšem s letem MAH240 je spojeno několik událostí, které přímo navádí k jiné příčině havárie, než by byly technické problémy či chyba posádky. A to je sestřelení. V Maďarsku je mnoho lidí přesvědčeno, že let MA240 byl sestřelen, jelikož vyšetřovací spis o havárii byl pravděpodobně zničen maďarskou tajnou službou. Tyto dohady ještě přiživilo rozhodnutí maďarské vlády z roku 2009 vyplatit pozůstalým obětí, každému 4 miliony forintů (přibližně 10 000 EUR).
Jaké indicie tedy naznačují, že byl let MA240 sestřelen a kdo na tom mohl mít zájem?
Je všeobecně známou skutečností, že několik dní před havárií letu MAH240 navštívilo Maďarsko několik desítek členů teroristické Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) s výjimkou jejího vůdce Jásira Arafata. Co bylo přesným účelem jejich návštěvy není také známo, údajně otevření kanceláře této organizace v Budapešti, možná ale také specializovaný vojenský výcvik. Co je však dnes jisté, že celá skupina se měla vrátit domů do Libanonu na palubě letu MAH240, kam měla zakoupené letenky. Večer v den letu byl Tupolev Tu-154 registrace HA-LCI odtažen nezvykle od pasažérské terminálu v Budapešti na stojánku na odlehlém místě letiště, kde k němu byly přistaveny schody a nakládací pásy. Po nastoupení části cestujících v jednom okamžiku vypadlo na letišti veškeré osvětlení a nastala úplná tma. Tento výpadek mohl být úmyslný, aby došlo ke zdání, že ve tmě nastoupili do letadla členové OOP. Podle jiných neověřených zdrojů byly do letadla v době výpadku naloženy zbraně. Členové OOP totiž do Tupolevu nikdy nenastoupili, i když byly uvedeni na seznamu cestujících. Chybějící hmotnost padesáti cestujících, se kterými ovšem počítal oficiální nákladový list, by posunula těžiště letounu. Tento váhový úbytek, ale mohl být kompenzován nákladem zbraní. Maďarská tajná služba údajně počítala s tím, že Palestinci do letadla nenastoupí (měli již pro návrat domů vybránu jinou cestu) a toto mohly být krycí manévry.
Tak či tak, je jasné že mise OOP do Maďarska byla sledována izraelskou tajnou službou Mosad, která členy OOP zodpovědné za teroristické útoky na izraelské občany likvidovala.
Let MAH240 byl proto dle některých teorií sestřelen izraelským vojenským letectvem, kterému Mosad dodal špatnou informaci o nastoupení členů OOP na palubu. Podle neověřeného zdroje byla na letoun Tu-154 vypálena raketa z izraelského letadla F-4 Phantom, který odstartoval z britské vojenské základny Akrotiri na Kypru a poté přistál v Izraeli. Jiným, méně pravděpodobným, útočníkem na letoun společnosti Malév, mohlo být syrské vojenské letectvo, které si jej ve tmě spletlo s izraelským transportním vojenským letadlem. K pokusu o vyzdvižení trosek letadla registrace HA-LCI nikdy nedošlo. I když by to bylo technicky proveditelné (letové záznamníky z letu South African Airways 295 byly v roce 1989 vyzdviženy z hloubky 4900 metrů, viz kniha https://www.nregia.cz/lukas-musil-letecke-katastrofy-a-jejich-vysetrovani/), bylo od toho upuštěno pravděpodobně z důvodu velkých nákladů a nebezpečí ve vojensky výbušné oblasti.
Tupolev Tu-154 společnosti Malév (Ilustrační foto: Kambui, CC BY-SA 2.0, wikimedia.org)
Letiště v Bejrútu (Foto: Ian Lim - http://www.airliners.net/photo//1343265/L/ GFDL 1.2)