V roce 1942 zahájila firma Lockheed studie velkého dvoupatrového letounu s označením Constitution. Jako konzultanty si přizvala americké námořnictvo a leteckou společnost Pan American.  Nový letoun měl mít minimální dolet 8000 km s 7900 kg platícího nákladu rychlostí 400 km/h.  Námořnictvo zpočátku přislíbilo odebrat 50 letadel v hodnotě 111 milionů dolarů, později však svoji objednávku zredukovalo na pouhé dva letouny v hodnotě 27 milionů dolarů. Původně totiž hodlalo Constitutiony používat pro přepravní účely ve válce v Pacifiku, ta však mezitím skončila. Prototyp nového, na svou dobu obřího, dvoupatrového letounu byl zalétán 9.11.1946. Byl označen jako Lockheed XR6O-1 Constitution. V případě prodeje do civilního sektoru pro něj bylo vyhrazeno označení Lockheed L-89. Při testovacích letech byla použita celkem zajímavá metoda nahrávání letových údajů. Jelikož ještě neexistovali žádné, k tomuto účelu sestrojené nahrávače, byly přístroje letounu za letu natáčeny kamerou, jejíž záznam byl pak na zemi vyhodnocován. Zkoušky proběhly úspěšně, letoun při nich dokonce vzlétal s pomocnými raketami.
Lockheed tušil, že námořnictvo víc než 2 letadla nepřevezme. Bylo totiž po druhé světové válce a námořnictvo se spíš zbavovalo přebytečných letadel, než aby kupovalo nové. Nabídl tak model L-89 Constitution kromě Pan Amu, také společnostem TWA a American Overseas Airlines. Letoun byl v úpravě pro 128 cestujících rozmístěných na dvou palubách v přetlakové kabině.  Nepodařilo se však prodat ani jediný letoun. Dopravci se obávali ,že tak velký letoun nevytíží. Rovněž letiště nebyla na odbavení obřích Constitutionů vůbec vybavena.

Ve vojenském provedení XR6O-1 pojmul Constitution 168 vojáků nebo 34,5 tun nákladu.  Námořnictvo nakonec převzalo oba Constitutiony, ale používalo je velmi sporadicky. Na začátku padesátých let minulého století je nabídlo k pronájmu civilním leteckým společnostem, žádná však neprojevila zájem. V roce 1953 je tak oficiálně vyřadilo ze služby a v roce 1955 prodalo za necelých 98 000 dolarů. Jeden sloužil pak v Las Vegas jako obří reklama na leteckou společnost Alamo Airways, druhý byl zaparkován „v křoví“ na floridském letišti Opa Locka. Obě letadla byla sešrotována koncem sedmdesátých let minulého století.Lockheed Constitution amerického námořnictva na továrním letišti Lockheedu v Burbanku, malý letoun je Lockheed Electra I

(foto: http://www.air-and-space.com/Lockheed%20R6V%20Constitution.htm)


Rozpětí

57,76 m

Délka

47,58 m

Výška

15,40 m

Maximální vzletová hmotnost

83 540 kg

Cestovní rychlost

406 km/h

Dolet

10 080 km

Počet cestujících

128

Počet členů letové posádky

11

Počet členů palubního personálu

----

Motory

4x Pratt & Whitney R-4360-TSB-36, v7kon po 2572 kW