Jednomotorová proudová stíhačka není dnes nic neobvyklého, ale civilní jednomotorové proudové letouny se vyskytují pouze zřídka. Pokus prorazit s touto konstrukcí učinila na konci první dekády tohoto století americká firma Piper. Tento známý výrobce malých soukromých letadel oznámil v roce 2006 zahájení vývoje malého proudového obchodního letounu označeného Piper PA-47 PiperJet. Jednalo se o první proudové letadlo v historii firmy Piper ůbec. Konstruktéři se rozhodli motor namontovat nad kořen ocasu, podobně jako u nepoměrně větších McDonnell - Douglasů DC-10, letounu se tak začalo přezdívat mini DC-10. Jako pohonná jednotka byl vybrán britský motor Williams FJ44-3AP.

Tento motor poháněl konkurenční dvoumotorové  letouny Cessna  CitationJet nebo Beechcraft Premier. Nízká pořizovací cena i nízké provozní náklady (jeden motor spotřebuje méně paliva než dva) měly být hlavní trumfy PiperJetu. Výrobce nabídl letoun za cenu 2,199 milionu amerických dolarů, což byla v té době nejnižší cena za letoun této kategorie. Piper se musel také vypořádat s nestandartním chováním letounu, kvůli netradičně umístěnému motoru. Při zvýšení výkonu motoru měl totiž letoun tendenci klopit příď dolů. Proto musel být do letoun instalován systém podélného vyvažování v závislosti na otáčkách motoru.  První prototyp vzlétl 30.7.2008 a výrobce chtěl první sériové letouny dodávat zákazníkům od roku 2010. V té době měl již 180 předběžných objednávek.

Vývoj se však protahoval  a nakonec v roce 2010 nový majitel Piperu, společnost Imprimis, oznámila, že PiperJet nebude sériově vyrábět. Místo toho začala pracovat na nové verzi označené Piper Altaire. Ta měla mít sice větší průměr trupu, který mohl ale pojmout pouze 5 cestujících a pilota. Jeden z cestujících ale musel sedět na sedadle vedle pilota. Altaire měl být sice dražší než PiperJet, 2,6 milionů dolarů za letoun, ale provozní náklady zůstávaly stále nejnižší 730 dolarů na hodinu letu. Náklady konkurenční Cessny Citation Mustang jsou 870 dolarů na hodinu letu. Prototyp Altaire, ale nakonec zůstal pouze na papíře. V roce 2011 firma Piper vývoj letounu definitivně ukončila. Oficiálním důvodem byly ekonomické důvody. Pořizovací cena letounu byla nakonec skoro stejná jako u konkurenčních letounů stejné kategorie. Druhým, již ne tak známým důvodem, bylo zdráhání amerického úřadu pro civilní letectví vydat letounu osvědčení k provozu. Nelíbilo se mu, že by měl jednomotorový proudový letoun řízený jedním pilotem létat ve výšce 10 000 metrů. Prototyp PiperJetu byl v roce 2012 převezen do muzea  v Lakelandu na Floridě, kde je dodnes vystaven.



foto: Valder137, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36020167

 

Rozpětí 13,49 m
Délka 10,87 m
Výška 4,78 m
Maximální vzletová hmotnost 3100 kg
Cestovní rychlost 667 km/h
Dolet 2048 km
Maximální počet cestujících 7
Počet členů letové posádky 2
Motory 1x Williams FJ44-3AP, výkon 12,5 kN