Na spotting u Mnichovského letiště (IATA kód MUC) jsme vyrazili poslední listopadovou sobotu, což sice není ideální termín, přesto nebyla zima tak hrozná, jak jsme čekali. Dokonce i mlha se postupně zvedla. Mnichovské letiště je pojmenováno po Franzi Josefovi Straußovi, mezi lety 1978-1988, ministerského předsedy Svobodného státu Bavorsko.Nyní tedy pár postřehů o spottingu na druhém největším německém letišti.

  • cesta z Prahy (délka 367 km) nám, i s přestávkou na tankování a kávu, trvala 4 hodiny. Vyjeli jsme ve 02,30, v 06,30 jsme byli na místě u dráhy 08R za vesnicí Hallbergmoos.  Autem  se dá zajet skoro až k plotu letiště, parkování u silnice je povoleno a zadarmo. Místo je totiž oblíbenou venčící lokalitou místních pejskařů, kteří si sem své miláčky vozí autem. Při vybírání místa pro focení u plotu letiště je tudíž nutno dávat pozor na psí exkrementy.
    • velmi užitečnou se nám stala tato mapa, vytištěná ze stránek http://www.mucspotter.de/, fotili jsme na zakroužkovaných místech, mezi nimi jsme přejížděli autem. U místa 2 je navršen jakýsi kopec, takže se tu dá fotit i bez štaflí, dráha je pak ale od vás dál.

  • k focení si je nutno přivézt štafle, ideálně se třemi stupínky. Pak se dá pěkně fotit mezerou mezi pletivem a ostnatým drátem
  • provoz na letišti je hustý, většinu pohybů tvoří místní Lufthansa, Lufthansa Regional a Air Berlin
  • letiště je vybaveno dvěma rovnoběžnými dráhami 08R/26L a 08L/26R
  • dispečeři posílají letadla na přistání a vzlety porůznu, většinou se ale snaží držet pravidla, že dráha 08R/26L se používá pro vzlety a přistání společností přilétajících do Mnichova z východu (Etihad, Qatar, Air China, Thai) a 08L/26R pro společnosti ze západu (United, Delta, US Airways, Air Canada). Dálkové lety Lufthansy (operované z Mnichova typy Airbus A330 a Airbus A340) se řídí podle stejného pravidla – lety z východního směru na dráhu 08R/26L a lety ze západního směru na dráhu 08L/26R
  • na letišti je možno navštívit ještě tzv. Besucher Park, kde jsou vystaveny typy Lockheed L-1049 Constellation v  barvách Lufthansy, Douglas DC-3 Swissairu a Junkers Ju-52/3m Lufthansy. Parkování stojí 1,5 Eur za 4 hodiny, vstup 1 EUR. Constellation i Ju-52 jsou přístupné i zevnitř. V Besucher Parku se nachází i vyhlídkový kopec (vstupné rovněž 1 EUR). Je z něj dobrý výhled na celý areál letiště, ale focení jednotlivých letadel je však, vzhledem k vzdálenosti,  skoro nemožné.

Užitečné odkazy:

http://www.spotterguide.net/index.php/planespotting/europe/germany/munich-muc-eddm/

http://www.mucspotter.de/