Server  www.airlineratings.com zveřejnil žebříček 10 nejbezpečnějších leteckých společností pro rok 2015. Tento žebříček rozdělil na 10 nejbezpečnějších „klasických“ aerolinií a 10 „lowcost“ aerolinií.  Airlineratings hodnotil letecké společnosti počtem hvězdiček, nejvyšší možný počet získaných hvězdiček byl 7. Hodnotilo se podle následujících kritérií.

1/ Má společnost certifikát IOSA ? (certifikát udělovaný mezinárodní organizací leteckých dopravců –IATA na základě auditu u letecké společnosti, tento certifikát se obnovuje každé dva roky).

Pokud společnost certifikát má, dostane 2 hvězdičky, pokud ne tak žádnou.

2/ Je společnost na black-listu aerolinek, které nesmějí létat do zemí Evropské Unie?

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

Seznam leteckých společností zakázaných v EU si můžete prohlédnout zde: http://www.aviationlawyer.com/resources/faa-banned-countries/

3/ Měla společnost vážnou havárii za posledních 10 let? 

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

4/Je společnost označena americkým úřadem pro civilní letectví FAA?

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

FAA zakazuje letadlům registrovaných v zemích, které dle něj nesplňují bezpečnostní standardy létat ve vzdušném prostoru USA. Patří mezi ně například i Jugoslávie a Černá Hora. Kompletní seznam těchto zemí je zde. http://www.aviationlawyer.com/resources/faa-banned-countries/

 

5/ Pokrok státu, kde je společnost registrována , v implementaci všech 8 bezpečnostních kritérií vyhlášených Mezinárodní organizací civilního letectví ICAO?

Všech 8 kritérií téměř implementováno - 2 hvězdičky, pokud 5-7 parametrů - 1 hvězdička, 4 a méně žádná hvězdička.

Osm kritérií se týká:

-          Letecké legislativy

-          Organizace

-          Povolení k provozování letecké přepravy

-          Podmínek k provozování letecké dopravy

-          Způsobilosti posuzování letuschopnosti v zemi registrovaných letadel

-          Vyšetřování leteckých nehod

-          Řízení letového provozu

-          Vybavení a provozu letišť

Detailní informace a porovnání včetně České Republiky jsou zde: http://www.icao.int/safety/Pages/USOAP-Results.aspx

6/ Byla letadlová flotila společnosti uzemněna národním úřadem pro civilní letectví ve státě, kde je registrována, v posledních pěti letech?

Pokud ano, odebírá se jedna hvězdička.

7/Provozuje společnost pouze v Rusku (Sovětském Svazu) vyrobená letadla?

Pokud ano odebírá se jedna hvězdička

(toto hodnocení, je ale v dnešní době poněkud zavádějící. Mělo smysl ještě naposledy před cca deseti lety. Tehdy ještě v Rusku a nástupnických zemích SSSR, létaly některé aerolinie s letadly ve skutečně špatném technickém stavu).

 

Nejbezpečnějších 10 klasických aerolinek:

1. Qantas, Austrálie, založeno 1920, počet letadel ve flotile – 118

O Qantasu se traduje, že to je jediná letecká společnost, která nikdy neměla nehodu s oběťmi na životech. Pravda je to jen částečně. Neměla nehodu po zavedení proudových letadel do flotily. Její poslední vážnou havárií bylo zřícení De Havillandu DHA-3  Drover v 16.7.1951  do moře. Tehdy zahynulo 7 osob.

2. Air New Zealand, Nový Zéland , založeno 1940, počet letadel ve flotile – 106

Poslední havárie  s obětmi na životech Air New Zealand se stala 28.11.1979. Při vyhlídkovém letu nad Antarktidou narazil do hory Mt.Erebus McDonnell-Douglas DC-10. Zahynulo 257 osob.

3 . British Airways, Velká Británie, založeno 1919, počet letadel ve flotile – 295

Poslední havárie  s obětmi na životech společnosti British Airways se stala dne 10.9.1976. V ten den se jejich letoun Hawker Siddeley Trident 3B srazil nad Jugoslávií s McDonnell Douglasem DC-9 jugoslávské společnosti Inex Adria. Při havárii zahynulo 177 osob, z toho 63 na palubě britského letounu.

4. Cathay Pacific, Hong Kong – Čína,založeno 1946, počet letadel ve flotile – 177 (včetně dceřinné společnosti Dragonair)

Poslední havárie  s obětmi na životech u společnosti Cathay Pacific se stala  15.6.1972. Na palubě Convairu 880 letícího nad jižním Vietnamem vybuchla bomba. Zahynulo 81 osob.

5. Emirates, Arabský Emirát Dubaj, rok založení 1985, počet letadel ve flotile 221

Společnost ve své historii neměla havárii s obětmi na životech.

6. Etihad Airways, Spojené arabské emiráty, rok za rok založení 2003, počet letadel ve flotile 107

Společnost ve své historii neměla havárii s obětmi na životech.

7. Eva Air, Taiwan, rok založení 1989, počet letadel ve flotile 68

Společnost ve své historii neměla havárii s obětmi na životech.

8. Finnair, Finsko, rok založení 1923, počet letadel ve flotile 59

Poslední vážná havárie společnosti se stala 8.11.1963. Při přiblížení na přistání v mlze se zřítil Douglas DC-3, zahynulo 25 osob.

9. Lufthansa, Německo, rok založení 1953, počet letadel ve flotile 667 (včetně dceřiných společností)

Poslední havárie s obětmi na životech společnosti Lufthansa se stala 14.9.1993. Při přistávání za špatného počasí na letišti Varšava přejel dráhu její Airbus 320. Pak narazil do terénní překážky. Zahynul pilot a jeden cestující.

10. Singapore Airlines, Singapur,  rok založení 1947, počet letadel ve flotile 107

Poslední vážná havárie společnosti Singapore se stala 31.10.2000. Boeing 747-400 zahájil omylem na letišti Taipei start na uzavřené dráze a narazil do stavebních strojů. Zahynulo 83 osob ze 179 na palubě.

České aerolinie ČSA obdržely při hodnocení  airlineratings.com rovněž plný počet 7 hvězdiček. Kompletní žebříček je zde http://www.airlineratings.com/safety_rating_per_airline.php

V přístím článku si představíme 10 nejbezpečnějších nízkonákladových aerolinií.Boeing 777-300 společnosti Singapore Airlines na letišti v Curychu (foto: Lukáš Musil)