Egypt Air – let MS 990

Plánovaný odlet linky Egyptair 990 z New Yorku – JFK do Káhiry se uskutečnil v 01,19 místního času. Letoun měl povolení nastoupat do letové hladiny FL330 (10 600 metrů) a pokračovat na plánované trase přes Atlantický oceán.  Po několika změnách směru se však dispečerům ztratil z radarových obrazovek.  Po intenzivním pátrání bylo v následujících dnech nalezeno malé množství trosek 60 kilometrů od ostrova Nantucket.

V těchto místech dosahuje hloubka oceánu až 85 metrů.  Po dvou měsících se podařilo nalézt černé skříňky.  Příslušníci U.S. Navy je vylovili 9.1. 2000 a vyšetřovatelé tak k objasnění příčin tragédie získali záznam posledních 31 minut letu.  Ze závěrečné zprávy vyplynulo, že 105 kilometrů východně od Nantucketu, zaznamenali dispečeři náhlou změnu v pohybu letadla. Boeing 767-300 začal klesat pod úhlem 66 stupňů rychlostí 895 km/h. Způsobil to zásah devětapadesátiletého druhého pilota Gameela el-Batoutyho ze záložní posádky. Pravděpodobně se nedokázal vyrovnat s brzkým odchodem do důchodu a rozhodl se spáchat sebevraždu. Po odpojení autopilota stáhl plynové páky motorů a potlačením přivedl letadlo ke klesání pod velkým úhlem. Po návratu na své místo se kapitán začal s el-Batoutym přetahovat. Během 40 vteřin boje o řízení  letadlo sklesalo pod úhlem 70 stupňů do výšky 5090 metrů rychlostí 1111 km/h . Kapitánovi se podařilo vysunout spoilery a zarazit plynové páky na plný výkon, čímž se letoun prosedl a začal pomalu stoupat. Když dosáhl výšky 7315 metrů, podařilo se  el-Batoutymu opět stáhnout plyn. Letoun začal opět klesat a zřítil se. Při havárii zahynulo 202 cestujících a 14 členů posádky.

foto: Aero Icarus from Zürich, Switzerland - Egypt Air Boeing 767-366ER; SU-GAP@ZRH, October 1999/ BZS, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26695589 

 

Air Botswana – ATR 42

 

Dne 13.10.1999 se Chris Patswe, pilot malé africké společnosti Air Bostwana, který ze zdravotních důvodů nemohl létat , rozhodl spáchat sebevraždu. A také se zároveň pomstít svému zaměstnavateli, který ho nechtěl nechat létat. Usedl do kokpitu letadla ATR 42-300, vzlétl, oznámil řídící věži svůj záměr a dvě hodiny kroužil nad letištěm v Gaborone, které bylo evakuováno.  Pak provedl nálet a narazil do dalších dvou letadel Air Botswana, rovněž typu ATR 42-300, zaparkovaných na ploše letiště. Při havárii zahynul pouze sebevrah, který zničil celou flotilu Air Botswana. Při následném vyšetřování se zjistilo, že pilot před časem zjistil, že je nakažen virem HIV. Od té doby na tom byl psychicky velmi špatně. Psychická labilita byla právě důvodem, proč mu Air Botswana zakázala létat.

 

Silkair – let MI 185

Letoun Boeing 737-300 singapurské společnosti Silkair odstartoval  v 15:37 místního času z indonéské Jakarty a zamířil na singapurské letiště Changi. V 15:53 dosáhl letové hladiny FL350 a pokračoval v letu ve stanoveném kurzu. V 16:00 opustil kapitán letadla Tsu Way Ming pod záminkou kokpit a přitom vypnul cockpit voice recorder. V 16:11 přestal pracovat i rekordér letových údajů. Po návratu do kokpitu se snažil vylákat druhého pilota ven. Když se mu to nepodařilo stáhl v 16:12 plynové páky a stočil letoun prudce doprava. Než stačil druhý pilot, třiadvacetiletý Novozélanďan Duncan Ward, zareagovat nacházel se Boeing 737 ve vývrtce, ze které již nebylo úniku. Letoun se zřítil do řeky Musi a rozpadl na tisíce kusů. Vyšetřováním se zjistilo, že kapitán Tsu byl silně zadlužený. Jeho rodina si žila nad poměry a Tsu nedokázal rodině říci, že musejí žít skromněji. Bral si půjčku za půjčkou a  den před osudným letem uzavřel životní pojistku na 3 miliony dolarů. Při havárii zahynulo 97 cestujících a 7 členů posádky.

 

LAM - Mozambique Airlines – let TM 470

Letoun Embraer 190 odstartoval 29.11.2011 z  mozambického hlavního města Maputo a mířil do angolské Luandy. V průběhu letu ve výšce 11 582  metrů si druhý pilot odskočil na toaletu. Když se vrátil, našel dveře kokpitu zamčené. Pokoušel se dobývat dovnitř, ale bez úspěchu. Mezitím kapitán Herminio dos Santos Fernandes nastavil výšku na autopilotovi nulovou výšku. Rovněž stáhl motory na volnoběh a zároveň nastavil na autopilotovi maximální možnou rychlost. Tento úkon sice nedával moc smysl, ale v tom okamžiku už se letadlo řítilo k zemi. Embraer se zřítil na území namibijského národního parku Bwabwata. Při vyšetřování se zjistilo, že kapitán trpěl psychickými problémy, kvůli smrti syna a rozpadajícímu se manželství. Při havárii zahynulo 27 cestujících a 6 členů posádky.

 

Royal Air Maroc – let AT 630

Let AT630 operovaný turbovrtulovým letounem ATR 42-300 odstartoval 21.8.1994 z marockého Agadiru a mířil na vnitrostátním letu do Casablanky.  Deset minut po startu nastoupalo letadlo do výšky 5300 metrů. V tom náhle kapitán, dvaatřicetiletý Younes Khayati, odpojil autopilota a namířil letoun do hory okolo které prolétali. Druhý pilot již nestačil reagovat a letoun se roztříštil o úbočí horské masivu.  Vyšetřováním se zjistilo, že kapitán byl nešťastně zamilovaný a spáchal sebevraždu. Sdružení marockých pilotů však tuto verzi odmítlo potvrdit. Při havárii zahynulo 44 cestujících, včetně kuvajtského prince s manželkou a 4 členové posádky.


zdroje: L+K 6/2000