Fischer Air - s velkou pompou byl v roce 1997 zahájen provoz letecké společnosti Fischer Air. Její hlavní činností bylo provozování letů pro mateřskou cestovní kancelář vlastněnou Václavem Fischerem.  Firma zakoupila dva nové Boeingy 737-300 přímo u výrobce (registrací OK-FUN a OK-FAN). Později k nim přibyl i třetí Boeing 737-300 (OK-FIT). Fischer Air byl pověstný vysokou kvalitou služeb a velkou profesionalitou personálu. V polovině devadesátých let to byl blesk z čistého nebe. Rozdíl byl markantní zejména pro turisty, do té doby navyklé létat starými Iljušiny Bemoairu a ostatních. Idea provozovat letouny pouze pro svou cestovní kancelář se však ukázala neudržitelnou.

V zimě například nebylo pro Boeingy využití, stály zaparkované na starém ruzyňském letišti a párkrát týdně vykonaly let na Kanárské ostrovy. Letadla byla na leasing a musela si na splátky vydělat. Fischer Air tak začal postupně pronajímat své Boeingy i ostatním cestovním kancelářím. To však bylo již příliš pozdě, na trhu již byl konkurent ve formě dravé letecké společnosti Travel Service. V roce 2003 navíc mateřská cestovní kancelář vyhlásila bankrot. Boeingy pak létaly pod hlavičkou narychlo založené společnosti Charter Air, ale od podzimu roku 2005 byly odstaveny úplně.  Poslední let uskutečnil letoun registrace OK-FAN na lince Soluň-Praha dne 31.10.2005. Dva Boeingy 737-300 byly pak dlouhých 5 let odstaveny v Praze na letišti. V červnu 2010 byla nakonec obě letadla přeletěna do Bukurešti na technickou prohlídku a přes americkou firmu Aersale prodána do Nigérie letecké společnosti Air Nigeria.  V roce 2013 byla obě letadla prodána pákistánské společnosti Air Indus, u které létají dodnes. 



Foto: Pedro Aragão

Georgia Air Prague (Air Praha)

Společnost byla založena v roce 1992 a zahájila provoz  dvěma Tupolevy Tu-154 pronajatými z Ruska od společnosti Air Volga.  Specializovala se na lety s turisty do středomořských destinací, Egypta a na Kanárské ostrovy. V roce 1993 převzala po zkrachovalé společnosti Espe Air dva Iljušiny Il-62, původně létající u vládní letky ministerstva vnitra. Jednalo se o letouny výrobního číslo 41805, vyroben v roce 1975 a výrobního  čísla 62404 z roku 1976. Ty ale poměrně rychle vyřadila, již v roce 1994. Jeden z nich dnes slouží jako restaurace v moravských Hatích. V roce 1996 zakoupila od vládní letky Il-62M (výrobní číslo 3850145), vyrobený v roce 1988. V té době již provozovala lety již jen jako Air Praha.  V roce 1997 vyhlásila bankrot, protože jí Řízení letového provozu přestalo z důvodu vysokého dluhu poskytovat služby. Il-62M pak stál odstaven až do roku 2001 na letišti Ruzyně.  Až srpnu 2001 byl odkoupen ruským závodem KAPO a přeletěn to Kazaně, kde byl konvertován na nákladní verzi. 


Top Air

Letecká společnost Top Air byla založena již v roce 1991. Po převzetí automobilky Škoda německým Volkswagenem získala kontrakt na kyvadlovou dopravu manažerů německé fimy z Braunschweigu do Prahy a zpět. Tu původně provozovala společnost Škoda Air letouny L-410, ty ale neměly přetlakovanou kabinu a byly příliš hlučné. Německým manažerům tak brzy přestaly vyhovovat  a tendr na přepravu vyhrál v roce 1992 Top Air.  Proto si  pořídil 3 americké letouny Beechcraft 1900, dva ve verzi C, pro 19 cestujících a 1 ve verzi D pro 19 cestujících.  Dále Top Air provozoval letounem L-410 nákladní linku Praha-Kolín nad Rýnem pro kurýrní firmu UPS. V roce 1994 však společnost ztratila kontrakt se Škodou (ve prospěch Air Ostrava), na kterém byla existencionálně závislá a ukončila činnost.